Metro Technology Centers

Board Minutes

Listed to the right is the calendar of regularly scheduled meetings for the Metro Technology Centers Board of Education

All regular board meetings will start at 5:30 p.m. and will be held in Room 123 of the Economic Development Center, 1700 Springlake Drive, Oklahoma City, Oklahoma 73111.

Each month’s agenda will be posted and linked to this page before each board meeting. For further information regarding agendas or to sign up to receive meeting notices and agendas, please email [email protected].

Previous meeting information and dates (in years 2020-2021) can be found below.

Keep scrolling for more information regarding the Board of Education members and district boundaries.

Legal Notice

External Link to Agendas and Board Policies

Board Policies

Access to Open Records

2021 Winter Break Notice

 

 

2022

Tuesday, January 11, 2022
Tuesday, February 15, 2022
Tuesday, March 15, 2022
Tuesday, April 12, 2022
Tuesday, May 17, 2022
Tuesday, June 14, 2022
Tuesday, June 28, 2022
Tuesday, July 12, 2022
Tuesday, August 16, 2022
Tuesday, September 13, 2022
Tuesday, October 11, 2022
Tuesday, November 15, 2022
Tuesday, December 13, 2022

Board Members

Mr. Ron Perry

Mr. Ron Perry
District 1

First appointed: 2009
First Elected: 2010
(3 year term)
Re-elected 2013, 2017, 2021
President: 2014-2018
Vice President: 2012-2014
Board Clerk 2010-2012
Term expires: 2025

Ms. Sarah McKinney

Ms. Sarah McKinney
District 2

First elected: 1993
Reelected: 1997, 2001, 2005, 2009, 2013, 2017, 2021
Board President:
2000-2004
Term Expires: 2025

Ms. Elizabeth A. Richards

Ms. Elizabeth A. Richards
District 3

Appointed: 2003
First elected: 2004
Re-elected: 2008, 2012, 2016, 2020
President 2012-2014
Vice President: 2010-2012
Term Expires 2024

Mr. Matt Latham

Mr. Matt Latham
District 4
President

First elected: 2016
Re-elected: 2020
Term Expires: 2024

Dr. Linda Ware Toure

Dr. Linda Ware Toure
District 5
Vice President

Appointed: June 2016
First elected: 2018
Re-elected: 2022
Term Expires: 2026

Ms. Miriam Campos

Ms. Miriam Campos
District 6

Appointed: July 2017
First Elected: 2019
Term Expires: 2023

Mr. Jimmy McKinney

Mr. Jimmy McKinney
District 7
Board Clerk

Appointed: March 2015
First elected: 2016
(2-year term)
Re-elected: 2018, 2022
Term Expires: 2026

Donald R. Wright

Donald R. Wright
Board Member Emeritus
In Memoriam
1920 - 2017

E. Elaine Schuster

E. Elaine Schuster
Board Member Emeritus

More Resources